Jakie atuty mają materiały granulowane oraz czego wymagamy do takiego procesu?

Granulowanie jest to proces, który opiera się na sklejkowaniu cząsteczek w czasie kompresji w niezwykle wysokiej temp. w otworach matrycy granulatora. Niezależnie od tego, jaki typ posiada matryca – jest pierścieniowa albo płaska – jakość granulek jest uzależniona od wytrzymałości oraz mocy wiązań między cząsteczkami surowca.

Do tego potrzebny jest nam granulator. Surowce granulowane bez trudu oraz precyzyjnie się dozuje, mają stały skład i stabilne właściwości fizykochemiczne. Granulowanie moglibyśmy podzielić na trzy podstawowe etapy. Początkowy z nich to etap, kiedy poszczególne cząsteczki tworzywa przekształcane są wywóz gruzu racibórz ścisłej postaci masy o składzie stałym oraz właściwościach, w jakich większa część zachowuje swoje początkowe właściwości. Energia masy jest rozproszona poprzez tarcie wewnątrzcząsteczkowe i przez tarcie cząsteczek o ścianę granulatora. W kolejnym etapie cząsteczki tworzywa ściskane są ze sobą i zwiększa się w nich znacznie ich wzajemne działanie. Zaczyna się wtedy proces plastycznej deformacji, który ma miejsce w matrycy granulatora. Cząstki łączone są przez elektrostatyczne siły oraz siły van der Waalsa. W etapie trzecim ma miejsce redukcja objętości surowca. Efektem jej jest przyrost gęstości tworzywa. surowiec posiada już formę granulatu.
granulator

Autor: GOCLEVER
Źródło: GOCLEVER
Podczas granulowania ok. 40 procent masy granuLatora jest zużywane na kompresję tworzywa. Pozostałość mocy jest zużywana na przezwyciężenie tarcia w czasie kompresowania. Dodanie odpowiedniej ilości wody, aby zwiększyć wilgotność zniża zupełną siłę, która konieczna jest do granulowania. Podczas granulowania materiał jest wpychany przez rolki do otworów matrycy z właściwym naciskiem. Moc takiego nacisku jest zależna głównie od tworzywa, średnicy otworów matrycy oraz mocy granulatora.

Z punktu widzenia rolek i konstrukcji matrycy, zmienia się ich szerokość robocza wykorzystania do rozmiaru granulatora, która ma bardzo duże znaczenie dla wydajności procesu. Forma pierścieniowa lub płaska ma parę niezwykle istotnych dla procesu granulowania parametrów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*