Jaka jest hierarchia wykonywania wykończeniowych robót?

Jest to dosyć kosztowny etap. Należy po kolei zaplanować czynności, żeby uniknąć niepożądanych kosztów oraz przestojów.
Na etapie wykańczania pomieszczeń musimy podjąć bardzo wiele decyzji. Zwlekać do ostatniej chwili z wybieraniem i z zakupami nie należy.

Żeby wykańczanie wnętrz przyniosło wyniki, które będą długi czas cieszyć użytkowników, do wszystkich prac trzeba podejść z namysłem. Zaczynając wykańczanie wnętrz w nowym mieszkaniu musimy ustalić najpierw podział mieszkania. Jeśli postanowiliśmy zrezygnować z działowej ścianki lub w odmienny sposób niż to jest w projekcie chcielibyśmy rozdzielić pomieszczenie, to powinniśmy tymi sprawami zająć się w pierwszej kolejności. Należy w każdym przypadku sprawdzić jaki będzie to miało wpływ na dokumentację projektową. Następny etap wykańczania wnętrz, gdy ściany już są ustawione w tamtym miejscu gdzie powinny, jest rozprowadzenie elektrycznej instalacji, instalacji wodnej oraz instalacji kanalizacyjnej. Musimy wykuć otwory na podłączenie grzejników oraz wody. Ułożyć trzeba przewody elektryczne, alarmowe i telewizyjne. Należałoby sfilmować albo sfotografować przewody po ułożeniu, żeby wiedzieć w wypadku potrzeby, którędy one przebiegają.
wykańczanie wnętrz

Autor: Brett and Sue Coulstock
Źródło: http://www.flickr.com
Kiedy instalacje (SP – kable grzejne poznań) już są gotowe, powinniśmy ułożyć warstwy izolacyjne podłogi. Rozprowadzić powinniśmy również rury c.o. Tynkowanie tradycyjne jest to robota mokra. Tynki wapienno-cementowe wykonywane są manualnie lub maszynowo. Wykańcza się je często gładziami gipsowymi. Tynki gipsowe są nakładane maszynowo oraz pozwalają otrzymać gładką powierzchnię sufitów i ścian bez dodatkowej gładzi. Są one przygotowane do pomalowania. tynki wapienno-cementowe schną dużo krócej niż tynki gipsowe. Parapety wewnętrzne wykonuje się na docelowym rozdziale wykonywania tynków. Osadzanie parapetów zanim położymy tynk ma swych zwolenników, ale zagraża to zabrudzeniem oraz zniszczeniem parapetów.

Samopoziomujące wylewki przygotowują podłoże pod surowce posadzkowe. Na dużą część wylewek można wchodzić po 12 albo 24 h, ale na całkowite ich wyschnięcie trzeba poczekać trzy albo 4 tygodnie. Najbezpieczniej odczekać jest 6 tygodni przed rozpoczęciem układania podłóg.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*