W jaki sposób prezentują się kształtowniki oraz w jakich gałęziach przemysłu się je wykorzystuje?

Kształtownik to jeden z rodzajów wyrobu hutniczego. To element konstrukcyjny, który posiada stały poprzeczny przekrój oraz dużą długość. Takie części zazwyczaj są wytwarzane ze stali walcowanej bądź z aluminium.
Możemy pośród nich wyróżnić kilka typów.

mieszkanie - image

Autor: Raymond Zoller
Źródło: http://www.flickr.com
Najpopularniejsze kształtowniki w poprzecznym przekroju mogą przynosić na myśl którąś z liter alfabetu. Z tego też powodu właśnie stąd mamy ich określenia. Dla przykładu ceownik jest wytwarzany jako prosty odcinek a profil (warto sprawdzić – profil podokienny) takiego elementu może przypominać literę C. Odmiennym przykładem jest teownik, który może nadawać się do wytwarzania elementów konstrukcyjnych budowli oraz maszyn. Jego profil zbliżony jest do literki T. Dwuteownik to z kolei nośny element w budowlanych i inżynierskich konstrukcjach. Jego przekrój poprzeczny przypomina dwie zetknięte ze sobą literki T. Jeszcze innym przykładem jest zetownik, ponieważ profil takiego kształtownika przypomina literę Z ze stopkami zaokrąglonymi wewnętrznie. Jest jeszcze kątownik, którego profil przynosi na myśl literę L. W mechanicznych konstrukcjach i w przemyśle budowlanym wykorzystywane są także pręty metalowe o prostokątnym przekroju, określane jako płaskowniki.
Kształtowniki charakteryzują się bardzo dużą wytrzymałością oraz są wykorzystywane w różnego typu odnogach przemysłu. Świetnie mogą się nadawać do budowy rusztowań, ogrodzeń czy lekkich halowych konstrukcji. W przemyśle samochodowym stosowane są one jako łączące przyczepki elementy i samochody określane jako tiry. W kolejnictwie natomiast wykorzystuje się je jako elementy podwozi, Wyposażenie wagonów czy jako różne narzędzia kolejowe. W przemyśle stoczniowym z kolei używa się kształtowników jako elementów okrętów oraz różnorodnych sprzętów portowych.

W przemyśle telekomunikacyjnym kształtowniki widzimy na różnorodnych masztach telefonii komórkowej i łączności radiowej, na antenach oraz przekaźnikach. W przemyśle energetycznym z kolei kształtowniki wykorzystuje się na słupach trakcji energetycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*