Tylko specjalista w oparciu o badania wytrzymałościowe może dokonać oceny czy budynek nadaje się na przeróbkę

Unowocześnienie istniejącego budynku to niełatwe zadanie, zwłaszcza, jeżeli budynek ma być przeznaczony pod całkowicie inne zadania niż dotychczas. Zanim zaczniemy prace, niezbędne jest przeanalizowanie zarówno dotychczasowego projektu, jak i zrealizowanie badań wytrzymałościowych, które pozwolą określić czy jakość wykorzystanych dotychczas materiałów jest wystarczająca jeśli chodzi o dalsze korzystanie z budynku.

dokumenty

Autor: Historyworks
Źródło: http://www.flickr.com
Badania wytrzymałościowe są, w myśl prawa budowlanego, konieczne do zrealizowania, jeżeli mamy zamiar przeprowadzić zmiany w istniejącym do tej pory budynku. Inne przypadki są między innym wtedy, gdy budynek zaczyna pękać oraz zaczyna być widać zarysowania. W takim przypadku koniecznie należy przeprowadzić ekspertyzę, dzięki której dowiemy się więcej o stanie nieruchomości i jej dalszej przydatności.

Godny uwagi wpis, czyż nie? Skoro tak myślisz, to ponadto zobacz treść w serwisie, którą też bez wątpienia uznasz za wartościową.

badania ndt realizuje profesjonalista, czyli rzeczoznawca budowlany. Warto pamiętać, że dokonanie ekspertyzy nie zawsze jest potrzebne, gdy widać pęknięcia ścian, często bowiem wystarczy dokonanie standardowej oceny przez inżyniera budowlanego. Aczkolwiek nie w takiej sytuacji, gdy mamy do czynienia z modernizacją budynku. Tutaj niezbędne jest przygotowanie ekspertyzy. Budynek bowiem ma być przeznaczony pod inne zadania niż pierwotnie było to ustalone. Należy zatem przeanalizować czy i jak można przekształcić układ ścian, jak można poprowadzić nową instalację itd. Tylko rzeczoznawca budowlany może dokonać oceny czy nieruchomość po przeprowadzeniu badań wytrzymałościowych nadaje się na wskazaną przeróbkę.

Przygotowując ekspertyzę fachowiec () robi opis badanych elementów, z uwzględnieniem dokumentacji rysunkowej oraz fotograficznej. Efektem ostatecznym ekspertyzy jest przedstawienie wniosków, które informują o przydatności budynku do dalszego użytkowania.

Dokumentacja uwzględnia ocenę ścian, zamontowanych instalacji, a także co najważniejsze – ocenę przyczyn pojawienia się dotychczasowych usterek. Z tym związane są także zalecenia co do wykonania pożądanych napraw i wzmocnień. Badania wytrzymałościowe odgrywają więc tu istotną rolę, wskazują bowiem na wytrzymałość wykorzystanych materiałów budowlanych. Jeżeli jest ona niewystarczająca inwestor musi dokonać wymiany materiałów, by konstrukcja była faktycznie solidna i trwała.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*