Budując dom – tynki i ich parametry

Przy budowie domu na początku stawia się same ściany, następnie wylewa się strop, montuje cały dach i wykonuje wszystkie instalacje. Po tym wszystkim dopiero nadejdzie czas na wykończenie wnętrz, położenie tynków, wylewki, podłogi i wymalowanie wszystkich pomieszczeń.

Jednym z bardziej istotnych etapów wykończeniowych robót, mających duży wpływ na jakość pomieszczeń w domu, jest zrobienie gładkich i najbardziej istotne prostych tynków. Tynki Używane są w pracach budowlanych od setek lat. Ich głównym zadaniem jest wygładzenie powierzchni ścian, a także ich zabezpieczenie przed czynnikami atmosferycznymi, mechanicznymi i wilgocią. W pomieszczeniach ciepły tynk (zobacz tynk strukturalny na ścianę) ma także za zadanie wygładzenie każdej ściany i ich przygotowanie pod powłoki malarskie. Doświadczeni fachowcy potrafią tak zrobić tynki, że na ścianach widać nie będzie ani nawet najmniejszego wybrzuszenia czy wgłębienia, ale dużo zależeć będzie od tego, jaki tynk się wybierze.

Obecnie dobre tynki kłaść można z różnych surowców. Wybór ich jest przede wszystkim uzależniony od charakteru pomieszczeń, w jakich będą używane, możliwości ekipy remontowej a także kosztów, jakie chce się ponieść na wykończenie ścian. Najtańsze są mineralne tynki, które jako pierwsze zaczęły być stosowane w szerokim zakresie. Ich najważniejszym składnikiem jest cement, oprócz tego stosuje się w nich naturalne składniki.

tynk wewnętrzny

Autor: Alpina
Źródło: Alpina

Bardzo dużym plusem takiego tynku jest przepuszczalność wodnej pary, dzięki czemu doskonale się nadaje do wnętrz wymagających dobrej wentylacji. Podobne parametry mają tynki wapienne, ich składnikami są woda, wapno i piasek zmieszane w odpowiedni sposób.

Ze względu na duży zakres możliwych zastosowań i niewysokie ceny stały się one obecnie jednym z najchętniej wybieranych rodzajów tynków. Jeśli ktoś będzie chciał mieć ściany o dużej gładkości, to wyżej wymienione rodzaje tynków będą niewystarczające, w takim przypadku znacznie lepiej nadają się tynki z akrylu lub gipsu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*