Najpopularniejsze maszyny budowlane

Żadna inwestycja budowlana nie ruszy z miejsca bez pomocy machin. Dźwigi użytkowano już w Starożytności. Pierwsze dźwigi to kilka boczków oraz ramię – tzw. wysięgnik.

Dzisiejsze żurawie (nazywane inaczej żurawiami wieżowymi), należą do najogromniejszych machin roboczych. Żuraw budowlany może być stacjonarny lub przejezdny – wówczas umieszczony on jest na podwoziu utworzonym z szyn albo gąsienic. Z pewnością żaden plac budowy nie obejdzie się też bez zastosowania tak powszechnie wykorzystywanego urządzenia jakim jest koparka kołowa. Służy ona do przeprowadzania wszechstronnych prac na placach budów: modelowaniu obszarów, przy przenoszeniu urobku na skład lub też na środki komunikacyjne albo podczas tworzenia nawierzchni drogi. Koparki kołowe są całkiem łatwe do manewrowania, poza tym charakteryzuje je niezawodna budowa i duży udźwig.

Budowa

Autor: Eli Christman
Źródło: http://www.flickr.com

Prócz koparek kołowych bardzo popularne machiny budowlane podobnego rodzaju to: koparki na gąsienicach, koparko-ładowarki, i tak zwane minikoparki. Inne konieczne w toku robót budowlanych maszyny to: maszyny do płaskiego odspajania gruntu, równiarki, ubijaki.

Publikacja, którą w tym momencie widzisz to nieszablonowe źródło (https://www.tuv.com/poland/pl/kogeneracja.html) informacji, jednak jeżeli szukasz analogicznych danych, to kliknij odnośnik.

Walec drogowy tymczasem, należy do sprzętów drogowo-budowlanych. Jest on zbudowany do wyrównania jak też zagęszczania nawierzchni drogowej rozmaitego typu. Walec drogowy jest to machina samojezdna, gdzie przednie lub wszystkie koła zastąpiono bardzo ciężkimi „walcami”.

Dzięki ogromnie dużej masie walców, maszyna realizuje swe zasadnicze zadanie: podczas przemieszczania się po nowej powierzchni drogi walec drogowy wygładza ją i tym samym gęstnieje podłoże. Ubita tym sposobem nawierzchnia jest już ogromnie trwała. Historia walców sięga pierwszej poł. XIX w.. Walce te były ciągnięte przez konie, wpierw robiono je wykorzystując kamień, potem z żelaza. W latach sześćdziesiątych XIX w. rozpoczęto produkować maszyny na parę, z kolei w latach 20-tych dwudziestego wieku zaczęto wykorzystywać walce budowlane zaopatrzone w silnik spalinowy Diesla. Zagęszczanie podłoża zaczęło być jeszcze bardziej skuteczne w latach 50-tych, gdy stworzono walec drogowy wibracyjny. Mają one tę wyższość nad dotychczasowymi, iż oddziaływanie ciężaru walców na podłoże jest wzmocnione dzięki drganiom. Najbardziej prestiżowi producenci walców drogowych to: Ammann, Bitelli, Bomag, Volvo, Hamm, JCB Polska, Wacker, Ingersoll Rand, Vibromax, Sany oraz Caterpillar.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*