Umowa na prace budowlane , artykuł 647kc

Umowa sporządzona na piśmie jest dowodem, jaki potwierdza istnienie zobowiązania, również charakteryzuje, do czego strony się zobowiązały. W razie sporu, jest w stanie ułatwić wyegzekwowanie wykonania świadczenia.

umowa na roboty budowlane

Autor: SuSanA Secretariat
Źródło: http://www.flickr.com
Umowa na roboty budowlane powinna obejmować datę i lokalizację jej zawarcia, imiona i nazwiska, również adresy stron, a również numer wpisu w ewidencji działalności gospodarczej. Poza tym zakres zleconych robót, czas ich rozpoczęcia i zwieńczenia, uposażenie. Należy również określić gatunek półproduktów.

Jeśli chcesz pogłębić swoją znajomość rzeczy z wybrany temat, to zachęcam do mej witryny. Wystarczy nacisnąć na moje hiperłącze (https://tuv.com/pl/poland/uslugi/systemy_zarzdzania/zywnosc_pasze_zwierzece/haccp_pl/haccp.html) i voila.

Niektóre określenia mogą być różnie dostrzegane przez wykonawcę i inwestora, dlatego należałoby szczegółowo wszystko zawrzeć w umowie.

W umowie powinno się również wskazać, kto i kiedy ma dostarczyć budulec. Jeżeli umowa na roboty budowlane wytycza wykonawcę jako dostarczyciela surowców, powinno się liczyć się z tym, że zażąda przedpłaty na ich zakup.

Powinno się mieć na uwadze, że zgodnie z przepisami realizator, który sam uzupełnia surowce, ponosi ryzyko potencjalnych strat wynikłych z ich wadliwości. Wykonawca jako zawodowiec ma obowiązek na wstępie ocenić stan dostarczonego surowca, a w razie dostrzeżenia defektów sam powinien składać zażalenia u sprzedawcy, albo producenta i spowodować wymiany towaru. Jeżeli jednak będzie realizował nabytków w imieniu inwestora, na którego będą przedstawiane rachunki, to prawa i zadania powiązane z reklamowaniem złego materiału spadną na osobę, na którą wystawiono rachunek (zobacz więcej: Kodeks Cywilny – artykuł 647).

Umowa na roboty budowlane musi definiować grzywny, które poniesie wykonawca w razie niewykonania umowy w terminie. Wykonawca może również się domagać ustanowienia sankcji dla klienta za niepunktualne wywiązywanie się z płacenia.
na placu budowy

Autor: Jocelyn Kinghorn
Źródło: http://www.flickr.com
Zgodnie z artykułem 647 KC zawierający umowę z podwykonawcą, także inwestor i wykonawca ponoszą solidarną odpowiedzialność za należność wynagrodzenia za roboty budowlane dokonane przez podwykonawcę. W myśl artykułu odmienne postanowienia zawarte w umowie są nieważne. To oznacza, że w sytuacji opóźniania się wykonawcy z wypłatą należności wyznaczonych na przyjętej fakturze, podwykonawca jest w stanie kierować wezwania do zapłaty nie jedynie do wykonawcy, lecz również do inwestora.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*